وبلاگ آموزشی دشتبان
دبیر شهرستان محمودآباد
لینک دوستان

باسمه تعالي

طرح درس آموزش قرآن كريم  دوره ي راهنمايي  سال تحصيلي 86-1385      

طراح:    محمد هادي دشتبان      40500498

مدرسه راهنمايي سميه – امام علي (ع)

زمان: 75-30 دقيقه

 

 

هدفهاي  كلي آموزشي

 

آشنايي فرا گيران با قرائت قرآن

آشنايي با معناي كلمات جديد

درك معناو توانايي ترجمه عبارات

ترجمه آيات ساده ي درس

 

هدفهاي رفتاري

 

 

دانش آموزان و فراگيران در پايان درس بايد:

1- درس را درست روخواني و روان خواني كنند.

2- لغات درس را درست ترجمه كنند

3- عبارات و آيات كوتاه درس را معني كنند.

4- مفاهيم عبارات قرآني را درك كنند.

5- بعضي از حروف را درست ترجمه كنند.

 

 

رفتار ورودي

 

از دانش آموزان خواسته مي شود تا درس قبل را رو خواني كنندو معناي بعضي از عبارات و لغات جديد را بگويند و آيات كوتاه درس را ترجمه كنند تا ميزان دانسته هاي فراگير معلوم شود كه در چه سطحي هستند.

 

رسانه هاي آموزشي

گچ و تخته – قلم وايت برد – و در صورت نياز و امكان استفاده از فيلم و ويدئو و ضبط صوت - نوار آموزشي قران كريم و يا سي دي هاي قرآني

 

فعاليتهاي قبل از شروع تدريس    5-2 دقیقه

 

سلام و احوالپرسي و حضور و غياب دانش آموزان و بررسي وضعيت روحي و جسمي فراگيران و همچنين بررسي فيزيكي كلاس مانند تخته و ميز و نور و...

فراهم نمودن وسايل مناسب مانند ضبط صوت يا ويديو و يا سي دي براي تدريس

 

آزمون رفتار ورودي                5-4 دقیقه

(تشخيص)

 

 

پرسش از درسهاي قبل براي سنجش و ارزيابي آموخته هاي دانش آموزان و آمادگي آنان و ياد آوري مطالب مهم درس، قبل از تدريس درس جديد كه نياز به پرسش و يادآوري آموخته هاي سال قبل دارد.اگر جلسه ي اول آموزش مي باشد پرسش از اطلاعات عمومي درباره ي قرآن كريم.

 

آماده سازي                                    7-5 دقیقه

 

پيش از بيان تدريس تذكر اين نكته به دانش آموزان مفيد است كه در هر كاري به ويژه در آموزش قرآن كريم بايد در جست و جوي رضايت الهي بود هر كاري كه براي خدا انجام شود هميشه باقي است ولي كاري كه چنين نباشد از بين رفتني است و توصيه به اينكه دانش آموز بايد با وضو باشد و اگر وضو ندارد به آيات قرآن دست نزند.

 

ارائه درس جديد                   35-10دقیقه

قرائت قرآن

پس از اينكه دانش آموزان را تشويق نموده تا براي خواندن قرآن با وضو وارد كلاس شوند و بيان اين نكته كه به هنگام قرائت قرآن به آن گوش فرا دهند گو اينكه دارند با خدا صحبت مي كنند در هر درس مجموعه اي از آيات سوره قرائت مي شود و بعد از قرائت توسط نوار آموزشي يا سي دي كه در اختيار داريم دانش آموزان بار اول گوش مي دهند و بار دوم با نوار همخواني مي كنند پس از انجام اين مرحله از دانش آموزان خواسته مي شود در ظرف چند دقيقه يك بار ديگر آيات و عبارات را مرور كنند تا در خواندن صحيح آيات اشكالي نداشته باشند و همچنين در مرحله ي بعدي كه به تلفظ برخي از حروف اختصاي دارد از دانش آموزان مي خواهيم هنگام پخش نوار به تلفظ حرف مورد نظر دقت كنند تا با تقليد از نوار بتوانند اينگونه از حروف را درست تلفظ كنند.

 

 

جمع بندي                                      8-3 دقیقه

 

 

به طور خلاصه و اجمال بعد از اينكه دانش آموزان در روخواني مهارت نسبي كسب كرده اند براي جمع بندي از چند دانش آموز زرنگ مي خواهيم كه درس را يك بار ديگر رو خواني كنند.

 

فرصت سؤال                               5-2 دقیقه

پس از جمع بندي مطالب درس به دانش آموزان فرصت داده مي شود تا در باره مطالب جديد بينديشند و در صورت نياز سؤالات و اشكالات مورد نظرشان را بيان كنند و بپرسند و جواب بگيرند (بهتر است براي تفهيم بيشتر، از دانش آموزان خبره براي پاسخ دادن به سؤالات دوستان خود استفاده شود.)

 

ارزشيابي                                 5-2 دقیقه

جهت اطمينان از يادگيري دانش آموزان از درس پرسش شده و ميزان فراگيري شان را مي سنجيم تا هم ميزان پيشرفت دانش آموزان و هم ميزان توفيق دبير سنجيده شود و بدين وسيله نقاط قوت و ضعف نشان داده مي شود. اين كار به هنگام ترجمه متن درس بيشتر مؤثر است.

 

تعيين تكليف                           5-2 دقیقه

 

از دانش آموزان خواسته مي شود كه لغات جديد درس را مطالعه كنند و با متن درس مطابقت دهند و با استفاده ي آن به تمارين كتاب پاسخ داده وفعاليتهاي قرآني را در دفتر بنويسند و براي پاسخگويي در جلسه ي بعد آماده باشند.

[ چهارشنبه دوم خرداد ۱۳۸۶ ] [ ۱۶:۳۸ بعد از ظهر ] [ محمد هادی دشتبان ]
درباره وبلاگ

بسیار سپاسگزارم که وقت خود را برای دیدن این وبلاگ صرف میکنید و با تشکر و قدردانی فراوان از شما
اینجانب محمد هادی دشتبان ، دبیر آموزش و پرورش شهرستان محمود آباد
ازا ستان مازندران می باشم .
این وبلاگ آموزشی را برای استفاده ی تمامی دانش آموزان گرامی و دبیران ارجمند طراحی کرده ام .
امیدوارم با نظرات سازنده همیار ما باشید.با تشکر